Skip to main content

ander deuna
ikastola

Uribe kostako komunitate euskaltzalea gara, natura ingurune paregabean, bertako lantalde gaitu, trinko eta profesioanala ardatz, eta ikastolen hezkuntza euskaldun eta eraldatzailea sustatuz. Biharko mundua gaur eta hemen.

ander deuna
ikastola

Uribe kostako komunitate euskaltzalea gara, natura ingurune paregabean, bertako lantalde gaitu, trinko eta profesioanala ardatz, eta ikastolen hezkuntza euskaldun eta eraldatzailea sustatuz. Biharko mundua gaur eta hemen.

Nondik gatoz

Nondik gatoz

Ander Deuna Ikastola 1968an sortu zen. Beste ikastola askotan gertatu bezala, ikasle, irakasle, guraso eta laguntzaileek ereindako haziak eta urte hauetan guztietan egindako ahaleginak fruitu oparoak eman ditu eta etorkizunean ere emango ditu.
Ikastolako hasierako proiektuak hiru zutabe nagusi zituen:
– euskara eta euskal kultura
– herrikoia izatea
– partaidetzaren aldeko ahalegina

Ikastolaren lehen urratsak

1968ko irailean zazpi ume hasi ziren, nahiz eta kurtsoan zehar ume kopurua gehituz joan eta kurtso bukaerarako 20 bat ume egon ikastolan.

Ordura arte, jabegoa Ikastolako guraso edota laguntzaileen izenean zegoen. Garai horretan Kooperatiba Elkarte bat sortzea pentsatu zen eta 1974an bildutako asanbladak 14 pertsona hautatu zituen Zuzendaritza Batzorderako.

Lankide Aurrezkiaren bitartekaritzari esker 1976-01-22an espedientea onartu zen Madrilen eta 1976-04-11an Asanblada berri bat burutu zen eta Zaintza Batzordea eta Zuzendaritza Batzorde berria aukeratu ziren.

Ikastola zabaltzen

1982an egungo kiroldegiaren zati handi bat egina zegoen eta urte horretan BBB eta UBIrako, hots, Bigarren Hezkuntza, proiektua prestatu zen. Aurrekoetan bezala, oraingoan ere gurasoek eta laguntzaileek egin zuten gehiena.

1988an aldaketa garrantzitsua eman zen Ikastolaren antolakuntzan. Gestiogintza arazoak zeuden eta Ikastolaren Elkarteko bitartekaritza beharrezkoa zela ikusi zen. Horren ondorioz, antolaketa eredua eta gestiogintza motaren inguruan berregituraketa bat egin zen, zuzendaritza barneratuz. Hortik aurrera bi maila bereizten dira, gobernua (norabideak zehaztu, planak onartu eta prozesuak kontrolatu) eta funtzionamendua (planak prestatu eta gauzatu).

90. hamarkadan ikastolaren abiada

1990eko maiatzaren 27an Sopelako Ikastolan “euskara ala ezkara” lelopean Ibilaldia egin zen. Ibilaldi horretatik aurrera funtsezko aldaketa emango da; Ibilaldiaren antolaketaz Ikastola bakar bat arduratzen den lehen aldia da.

1993eko maiatzaren 22an Ander Deunak gehiengo handiz ikastola gisa jarraitzeko erabakia hartu zuen, sare publikoan integratzeko aukera alboratuz.

1996an Ander Deuna Ikastola Guraso eta Langileen Kooperatiba Elkartea bihurtu zen, bertan lanean ari ziren langileek kapital ekarpen garrantzitsua egin zuten eta hortik aurrera ebatz-organoetan parekotasuna dago guraso eta langileen artean.

XXI. mendea

2000. urtean Ander Deuna “Herri Onurako Guraso eta Langileen Irakaskuntza Kooperatiba Elkartea” izendapena jaso zuen.

2004. urtean maiatzaren 30ean “Alkarregaz heldu” lelopean Ibilaldia antolatu zuten Betiko eta Ander Deuna Ikastolak Leioan.

2018an komunitate osoaren parte hartzearekin hausnarketa prozesu bat jartzen da abian eta, ondorioz, besteak beste, egitura barri bat sortzen da.

2021eko maiatzaren 30ean Ibilaldia antolatu zuen Betiko ikastolarekin batera. “Kalakalatan” lelopean, euskararekin eta euskararen alde bustitzeko deia egin zen. Pandemia garaira egokitutako Ibilaldia izan zen.

2020-21 ikasturtean Bigarren Hezkuntzako eraikinean estruktura arazoak aurkitu ziren. Ondorioz, 2021-22 ikasturtea aparkalekuan jarritako aurrefabrikatuetan emon zuten Bigarren Hezkuntzako ikasle eta irakasleek. Bitartean, ordura arteko frontoian forjatuak jarri ziren.

2022an marka gogoeta prozesu bati ekin zaio, etorkizunerako oinarriak finkatuz. Marka nortasun berria estreinatu dugu, “Biharko mundua gaur eta hemen” lelopean.

Gaur egun pedagogia berrietara egokitzen jarraitzen dugu, gure ikasleak biharko mundurako heziz.

Balioak

Kalitatezko hezkuntza konfiantzazko ingurunean

Pedagogia aurrerakoia oinarri duen hezkuntza eskaintzen dauka, profesional handien eskutik. Ikasleei kalitatezko arreta eta gurasoei konfiantza, gertutasuna eta segurtasuna eskaintzen zaie.

Euskara eta euskal kultura

Ander Deuna Ikastola euskalduna eta euskaltzalea da. Ezaugarri hori da proiektuaren iturburu; ikasle, irakasle, guraso eta laguntzaileek euskararen eta euskal kulturaren alde 1968an erein zuten hazia da Ikastola.

Partaidetza irekia

Ander Deuna Ikastolaren eredua parte-hartzailea da, komunitatea proiektuaren parte sentitzen da, bere sentitzen du eta inplikatzeko prest agertzen da.

Herriarekin eta naturarekin bat

Uribe Kostan errotua dagoen erakundea da Ander Deuna Ikastola. Sopelarekin eta inguruko herriekin daukan loturan sakontzeko nahia aitortzen da. Horrez gain, ingurumen aldetik ere eskualde aberatsean dago, eta bereziki, paraje paregabean dago naturari dagokionez. Hezkuntzan naturaz gehiago baliatzeko abagunea ere ikusten da.

Kokapena

Uribe Kostan errotua, natura ingurune berdinik gabean eta aberatsean kokatua dago Ander Deuna. Bertan hezkuntzak eta naturak bat egiten dute eta natur-gunea abentura berrien kokaleku bilakatzen da. Urtaro ezberdinek paisaia eta material anitzak esploratzeko aukera ematen dute.

Ander Deuna
osatzen dugunak

Ander Deuna ikastolako komunitatea ikasleek, familiek eta langileek osatzen dugu. Gure ikastolaren hezkuntza proiektua eta funtzionamendua elkarlanean adosten dugu; guztion artean eta guztiontzat.

Zuzendaritza taldea

Arduradun nagusia zuzendaria izanik, ikastolaren hezkuntza-eginkizuna exekutatzeko eta garatzeko ardura duten guztiek osatzen dute maila hau. Berari dagokio ildo nagusiak garatzeko planak egitea, plan horiek betetzea eta kontrolatuz hobetzea.

Xabier Ugalde, Zuzendari Orokorra | xabier.ugalde@anderdeuna.eus

Ziortza Ruiz, Zuzendari Pedagogikoa | ziortza.ruiz@anderdeuna.eus

Ines Gomez, Haur Hezkuntzako Ikasketa Burua | ines.gomez@anderdeuna.eus

Iratxe Pinedo, Lehen Hezkuntzako Ikasketa Burua | iratxe.pinedo@anderdeuna.eus

Aiala Yubero, Bigarren Hezkuntzako Ikasketa Burua | aiala.yubero@anderdeuna.eus

Zuriñe Bedialauneta, Administrazio Burua | sopela@anderdeuna.eus

Haur hezkuntza

HH1A: Edurne Pardo, Tutorea  | edurne.pardo@anderdeuna.eus

HH1 B: Nerea Bustinza, Tutorea | nerea.bustinza@anderdeuna.eus

** ordezkoa: Ainhoa Egozkue | ainhoa.egozkue@anderdeuna.euss

 

HH2A: Mariana Barrios, Tutorea  | mariana.barrios@anderdeuna.eus

HH2B: Ustaritz Llona, Tutorea  | ustaritz.llona@anderdeuna.eus

HH2C: Ander Zarzuelo, Tutorea  | ander.zarzuelo@anderdeuna.eus

 

HH3A: Ines Gomez, Tutorea  | ines.gomez@anderdeuna.eus

HH3B: Saioa Brea, Tutorea  | saioa.brea@anderdeuna.eus

 

HH4A: Ane Markaida, Tutorea  | ane.markaida@anderdeuna.eus

HH4B: Amaia Uriarte, Tutorea  | amaia.uriarte@anderdeuna.eus

 

HH5A: Ainhoa Pujana, Tutorea  | ainhoa.pujana@anderdeuna.eus

HH5B: Garazi Molina, Tutorea  | garazi.molina@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Aitziber Barbarias, Hezitzailea (HPB) | aitziber.barbarias@anderdeuna.eus  

Jagoba Pereda,  Ingelesa | jagoba.pereda@anderdeuna.eus

Marisol Zalloetxebarria,  Ahozkotasuna | marisol.zallo@anderdeuna.eus

 

HH eguerdiko laguntzaileak:

HH 1: Onintze Gallastegi eta Iratxe Olazar

HH2: Irene Basañez, Edurne Vegas eta Oiane Gallastegi

HH3: Nagore Gallastegi eta June Zelaia

Lehen hezkuntza

LH1A: Edoia Ugalde, Tutorea| edoia.ugalde@anderdeuna.eus

LH1B: Idoia Mentxaka, Tutorea | idoia.mentxaka@anderdeuna.eus

 

LH2A: Marije Olamendi, Tutorea | marije.olamendi@anderdeuna.eus

**ordezkoa: Ane Soto | ane.soto@anderdeuna.eus

LH2B: Nagore Blanco, Tutorea | nagore.blanco@anderdeuna.eus

 

LH3A: Miren Aristegi, Tutorea | miren.aristegi@anderdeuna.eus

LH3B: Marilu Román, Tutorea | marilu.roman@anderdeuna.eus

 

LH4A: Eneko Fernández, Tutorea | eneko.fernandez@anderdeuna.eus

LH4B: Iker Bengoa, Tutorea | iker.bengoa@anderdeuna.eus

 

LH5A: Marisol Atxurra: Tutorea, musika | marisol.atxurra@anderdeuna.eus

LH5B: Ibai Baldelana, Tutorea | ibai.baldelana@anderdeuna.eus

 

LH6A: Imanol Agirre: Tutorea, matematika | imanol.agirre@anderdeuna.eus

LH6B: Tatxen Mugica: Tutorea, ingelesa | tatxen.mugica@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Iratxe Pinedo:  gaztelania, Kiva arduraduna | iratxe.pinedo@anderdeuna.eus

Jagoba Pereda:  ingelesa | jagoba.pereda@anderdeuna.eus

Marisol Zalloetxebarria: Erlijioa, Ahozkotasuna, HIPI | marisol.zallo@anderdeuna.eus

Markel Guarrotxena: Gorputz Hezkuntza | markel.guarrotxena@anderdeuna.eus

Urtzi Fernández: euskara, matematika  | urtzi.fernandez@anderdeuna.eus

Yaiza Novo:  ingelesa | yaiza.novo@anderdeuna.eus

**ordezkoa: Ariadna Gainza  | ariadna.gainza@anderdeuna.eus

Derrigorrezko bigarren hezkuntza

DBH1A: Gorka Agirremota: Tutorea, Matematika | gorka.agirremota@anderdeuna.eus

DBH1B: Gorka Eskudero: Tutorea, Frantsesa, Gaztelania | gorka.eskudero@anderdeuna.eus

 

DBH2A: Laiene Casais: Tutorea, Matematika, Fisika-Kimika, Kimika, Biologia eta Geologia | laiene.casais@anderdeuna.eus

DBH2B: Janire Muñoz: Tutorea, Matematika | janire.munoz@anderdeuna.eus

 

DBH3A: Nerea Pujana: Tutorea, Biologia-Geologia, Fisika-Kimika | nerea.pujana@anderdeuna.eus

DBH3B: Ibon Zubiaur: Tutorea, Plastika, Ikus-entzun, Zinema, Komunitateari Proiektua | ibon.zubiaur@anderdeuna.eus

 

DBH4A: Lucy Santamaria: Tutorea, Ingelesa | lucy.santamaria@anderdeuna.eus

DBH4B: Izaskun Ibañez: Tutorea, Geografia eta Historia | izaskun.ibañez@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Aiala Yubero: Euskara | aiala.yubero@anderdeuna.eus

Alberto Sanchez: Gaztelania, Frantsesa  | alberto.sanchez@anderdeuna.eus

Amaia Oleaga: Enpresaren Ekonomia  | amaia.oleaga@anderdeuna.eus

Ander Mateos: Euskara | ander.mateos@anderdeuna.eus

Ander Rementeria: Biologia-Geografia  | ander.rementeria@anderdeuna.eus

Ane Irazoki: Euskara, Gaztelania | ane.irazoki@anderdeuna.eus 

Iker Bengoa: Osasun fisiko-emozionala  | iker.bengoa@anderdeuna.eus

Iraia Madariaga: Fisika-Kimika,  Matematika | iraia.madariaga@anderdeuna.eus

Lander Iturburu: Gozputz Hezkuntza | lander.iturburu@anderdeuna.eus

Lorea Unibaso: Gizarte Zientziak, Geografia eta Historia | lorea.unibaso@anderdeuna.eus

Maialen Seisdedos: Ingelesa | maialen.seisdedos@anderdeuna.eus

Marisol Atxurra: Musika | marisol.atxurra@anderdeuna.eus

Olatz Bujanda: Latina| olatz.bujanda@anderdeuna.eus

Olatz Escudero: Ingelesa, Gaztelania, Komunitateari proiektua | olatz.escudero@anderdeuna.eus

Olatz Sanchez: Euskara, Komunitateari proiektua | olatz.sachez@anderdeuna.eus

Sabin Ibazeta: Teknologia, Plastika | sabin.ibazeta@anderdeuna.eus

Ziortza Ruiz: Etika, Pentsamendu kritikoa | ziortza.ruiz@anderdeuna.eus

Batxilergoa

Batxilergoa 1A: Olatz Bujanda: Tutorea, Latina, Gaztelania | olatz.bujanda@anderdeuna.eus

Batxilergoa 1B: Olatz Sanchez: Tutorea, Euskara | olatz.sanchez@anderdeuna.eus

 

Batxilergoa 2A: Lorea Unibaso: Tutorea, Historia | lorea.unibaso@anderdeuna.eus

Batxilergoa 2B: Iraia Madariaga: Tutorea, Matematika, Fisika, Fisika-Kimika | iraia.madariaga@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Aiala Yubero: Euskara, Gaztelania | aiala.yubero@anderdeuna.eus

Amaia Oleaga: Enpresaren Ekonomia, Administrazioa | amaia.oleaga@anderdeuna.eus

Ander Mateos: Filosofia, Psikologia, Gatazka | ander.mateos@anderdeuna.eus

Ander Rementeria: Biologia-Geografia | ander.rementeria@anderdeuna.eus

Gorka Agirremota: Matematika ZZ | gorka.agirremota@anderdeuna.eus

Gorka Eskudero: Frantsesa | gorka.eskudero@anderdeuna.eus

Ibon Zubiaur: Marrazketa Teknikoa | ibon.zubiaur@anderdeuna.eus

Janire Muñoz: Matematika GZ, Kultura Zientifikoa | janire.munoz@anderdeuna.eus

Laiene Casais: Kimika | laiene.casais@anderdeuna.eus

Lander Iturburu: Gorputz Hezkuntza | lander.iturburu@anderdeuna.eus

Lucy Santamaria: Ingelesa | lucy.santamaria@anderdeuna.eus

Sabin Ibazeta: Pintura, Adierazpen-teknika grafikoak eta plastikoak | sabin.ibazeta@anderdeuna.eus

Orientazio departamentua

Ana Zabala: HH eta LHko Kontsultorea eta Pedagogia Terapeutikako irakaslea | ana.zabala@anderdeuna.eus

Mireia Cobo: HH eta LHko Pedagogia Terapeutikoko irakaslea | mireia.cobo@anderdeuna.eus

Aiara Murga: LH eta BHko Pedagogia Terapeutikoko irakaslea | aiara.murga@anderdeuna.eus

Arantza Asporosa: DBH eta Batxilergoko Orientatzailea eta Pedagogia Terapeutikoko irakaslea | arantza.asporosa@anderdeuna.eus

Aitziber Barbarias: Hezitzailea (Hezkuntza Laguntza Espezialista) | aitziber.barbarias@anderdeuna.eus

Idoia Gomez: Hezitzailea (Hezkuntza Laguntza Espezialista) | idoia.gomez@anderdeuna.eus

Administrazioa eta zerbitzuak

Zuriñe Bedialauneta, Administrari burua | sopela@ikastola.eus

Araitz Urizarbarrena, Administraria | araitz.urizarbarrena@anderdeuna.eus

Karmen Galdeano, Idazkaria | info@anderdeuna.eus

Josu Barbarias, Mantenuko teknikaria | mantenu@anderdeuna.eus

Unai Castro, IKT teknikaria | unai.castro@anderdeuna.eus

Zugatz Llona, Eskola kanpoko ekintzen arduraduna | zugatz.llona@anderdeuna.eus

Iban Rasines, Sukaldari burua

Sukaldariak: Oier Agirre, Marisa Barruetabeña eta Ana Salgado.

Jantokiko begiraleak: Marije Butron, Idoia Castañeda, Altsu Gallastegi, Mabi Gorostola, Zaloa Lekanda, Olatz Mendieta eta Ines Montera.

Eguerdiko zaintza: Jon Aldatz eta Idoia Ordozgoiti

Autobuseko begiraleak: Jon Aldatz, Iurgi Bilbao, Idoia Ordozgoiri eta Izaskun Perez.

Batzar orokorra

Batzar Orokorra ikastolaren gobernu-organo gorena da eta Kooperatibaren zuzeneko bazkide onuradunek eta lan-bazkideek hartzen dute parte.

Bazkide guztiek hitz eta boto-eskubidea dute eta bertan hartutako erabakiek, beraiei dagozkien ondorioak sortuko dituzte, hartuak izan diren momentutik bertatik.

Organo honen konpetentziak arlo pedagogikoa eta ekonomiko-administratiboa hartzen ditu beren baitan, arlo horiei buruzko norabide nagusiak ematea eta memoriaren bitartez azalduko diren emaitzen onarpena dagozkiolarik.

Artezkaritza Kontseilua

Artezkaritza Kontseilua Batzar Orokorra funtzionamenduko Organoetara hurbiltzen duen Organo ordezkatzaile eta funtzionala da. Bere helburu nagusia Hezkuntza Komunitatearen kide guztien atxikipena eta egiazko partaidetza lortzea da, elkarbizitza eta elkarlan egokia eta ikastolaren egonkortasuna eraginez.

Berari dagokio ikastolaren norabide eta eginbide orokorrak erabakitzea, Batzar Orokorrak finkatu dituen printzipio orokorrak jarraituz eta ahalmena du Legeek, Estatutuek eta Araudiek esleitzen dizkioten ekintzak betetzeko.

Kideak

Naiara Ayo, Lehendakaria

Amaia Aloria, Lehendakari Ordea

Izaskun Ibañez, Idazkaria

Josu Barbarias, Diruzaina

Kontseilukideak: Aiara Murga, Danel Rementeria, Gaizka Benguria, Garbiñe Saez, Itziar Mardaras, Jagoba Pereda, Janire Muñoz eta Leire Fresnedo.

Gestio Batzordea

Gestio Batzordeari dagokio ikastolaren arlo pedagogikoaren inguruko erabakiak hartu eta honen jarraipena egitea. Guraso bazkidez, ikastolako langilez eta ikaslez osatuta dago. Batzar Oorkorrean parte hartzen du.

Kideak

Aiala Yubero, Alaitz Urbizu, Aitziber Etxegarai, Endika Zinkunegi, Eritz De la Torre,  Idoia Mentxaka, Imanol Beristain, Nagore Blanco, Nerea Bustinza, Lucy Santamaria,  Ines Gomez, Iratxe Pinedo, Ziortza Ruiz eta Zaloa Lekanda.

Zaintza Batzordea

Zaintza Batzordearen lana Artezkaritzaren lanaren gaineko jarraipena egitea da. Honekin batera, Ikastolako kontuak ikuskatu eta kudeaketa gardenaren gaineko jarraipena egiteko ardura dauka. Guraso bazkidez eta ikastolako langilez osatua dago.

Kideak
Alberto Hernandez, Araitz Urizarbarrena, Jose Angel Mugica eta Olatz Mendieta.

Klaustroa

Ikastolan ikasleen hezkuntzan inplikatuak diren irakasle guztiak ordezkaritza bakarrean biltzen duen organo kolegiatua da.

Jarri
gurekin
harremanetan


    Close Menu

    Gatzarriñe 47, 48600 Sopela (Bizkaia)

    Telefonoa
    +34 946 760 266

    Helbide elektronikoa
    info@anderdeuna.eus