Skip to main content

ander deuna
ikastola

Uribe kostako komunitate euskaltzalea gara, natura ingurune paregabean, bertako lantalde gaitu, trinko eta profesioanala ardatz, eta ikastolen hezkuntza euskaldun eta eraldatzailea sustatuz. Biharko mundua gaur eta hemen.

ander deuna
ikastola

Uribe kostako komunitate euskaltzalea gara, natura ingurune paregabean, bertako lantalde gaitu, trinko eta profesioanala ardatz, eta ikastolen hezkuntza euskaldun eta eraldatzailea sustatuz. Biharko mundua gaur eta hemen.

Nondik gatoz

Nondik gatoz

Ander Deuna Ikastola 1968an sortu zen. Beste ikastola askotan gertatu bezala, ikasle, irakasle, guraso eta laguntzaileek ereindako haziak eta urte hauetan guztietan egindako ahaleginak fruitu oparoak eman ditu eta etorkizunean ere emango ditu.
Ikastolako hasierako proiektuak hiru zutabe nagusi zituen:
– euskara eta euskal kultura
– herrikoia izatea
– partaidetzaren aldeko ahalegina

Ikastolaren lehen urratsak

1968ko irailean zazpi ume hasi ziren, nahiz eta kurtsoan zehar ume kopurua gehituz joan eta kurtso bukaerarako 20 bat ume egon ikastolan.

Ordura arte, jabegoa Ikastolako guraso edota laguntzaileen izenean zegoen. Garai horretan Kooperatiba Elkarte bat sortzea pentsatu zen eta 1974an bildutako asanbladak 14 pertsona hautatu zituen Zuzendaritza Batzorderako.

Lankide Aurrezkiaren bitartekaritzari esker 1976-01-22an espedientea onartu zen Madrilen eta 1976-04-11an Asanblada berri bat burutu zen eta Zaintza Batzordea eta Zuzendaritza Batzorde berria aukeratu ziren.

Ikastola zabaltzen

1982an egungo kiroldegiaren zati handi bat egina zegoen eta urte horretan BBB eta UBIrako, hots, Bigarren Hezkuntza, proiektua prestatu zen. Aurrekoetan bezala, oraingoan ere gurasoek eta laguntzaileek egin zuten gehiena.

1988an aldaketa garrantzitsua eman zen Ikastolaren antolakuntzan. Gestiogintza arazoak zeuden eta Ikastolaren Elkarteko bitartekaritza beharrezkoa zela ikusi zen. Horren ondorioz, antolaketa eredua eta gestiogintza motaren inguruan berregituraketa bat egin zen, zuzendaritza barneratuz. Hortik aurrera bi maila bereizten dira, gobernua (norabideak zehaztu, planak onartu eta prozesuak kontrolatu) eta funtzionamendua (planak prestatu eta gauzatu).

90. hamarkadan ikastolaren abiada

1990eko maiatzaren 27an Sopelako Ikastolan “euskara ala ezkara” lelopean Ibilaldia egin zen. Ibilaldi horretatik aurrera funtsezko aldaketa emango da; Ibilaldiaren antolaketaz Ikastola bakar bat arduratzen den lehen aldia da.

1993eko maiatzaren 22an Ander Deunak gehiengo handiz ikastola gisa jarraitzeko erabakia hartu zuen, sare publikoan integratzeko aukera alboratuz.

1996an Ander Deuna Ikastola Guraso eta Langileen Kooperatiba Elkartea bihurtu zen, bertan lanean ari ziren langileek kapital ekarpen garrantzitsua egin zuten eta hortik aurrera ebatz-organoetan parekotasuna dago guraso eta langileen artean.

XXI. mendea

2000. urtean Ander Deuna “Herri Onurako Guraso eta Langileen Irakaskuntza Kooperatiba Elkartea” izendapena jaso zuen.

2004. urtean maiatzaren 30ean “Alkarregaz heldu” lelopean Ibilaldia antolatu zuten Betiko eta Ander Deuna Ikastolak Leioan.

2018an komunitate osoaren parte hartzearekin hausnarketa prozesu bat jartzen da abian eta, ondorioz, besteak beste, egitura barri bat sortzen da.

2021eko maiatzaren 30ean Ibilaldia antolatu zuen Betiko ikastolarekin batera. “Kalakalatan” lelopean, euskararekin eta euskararen alde bustitzeko deia egin zen. Pandemia garaira egokitutako Ibilaldia izan zen.

2020-21 ikasturtean Bigarren Hezkuntzako eraikinean estruktura arazoak aurkitu ziren. Ondorioz, 2021-22 ikasturtea aparkalekuan jarritako aurrefabrikatuetan emon zuten Bigarren Hezkuntzako ikasle eta irakasleek. Bitartean, ordura arteko frontoian forjatuak jarri ziren.

2022an marka gogoeta prozesu bati ekin zaio, etorkizunerako oinarriak finkatuz. Marka nortasun berria estreinatu dugu, “Biharko mundua gaur eta hemen” lelopean.

Gaur egun pedagogia berrietara egokitzen jarraitzen dugu, gure ikasleak biharko mundurako heziz.

Balioak

Kalitatezko hezkuntza konfiantzazko ingurunean

Pedagogia aurrerakoia oinarri duen hezkuntza eskaintzen dauka, profesional handien eskutik. Ikasleei kalitatezko arreta eta gurasoei konfiantza, gertutasuna eta segurtasuna eskaintzen zaie.

Euskara eta euskal kultura

Ander Deuna Ikastola euskalduna eta euskaltzalea da. Ezaugarri hori da proiektuaren iturburu; ikasle, irakasle, guraso eta laguntzaileek euskararen eta euskal kulturaren alde 1968an erein zuten hazia da Ikastola.

Partaidetza irekia

Ander Deuna Ikastolaren eredua parte-hartzailea da, komunitatea proiektuaren parte sentitzen da, bere sentitzen du eta inplikatzeko prest agertzen da.

Herriarekin eta naturarekin bat

Uribe Kostan errotua dagoen erakundea da Ander Deuna Ikastola. Sopelarekin eta inguruko herriekin daukan loturan sakontzeko nahia aitortzen da. Horrez gain, ingurumen aldetik ere eskualde aberatsean dago, eta bereziki, paraje paregabean dago naturari dagokionez. Hezkuntzan naturaz gehiago baliatzeko abagunea ere ikusten da.

Kokapena

Uribe Kostan errotua, natura ingurune berdinik gabean eta aberatsean kokatua dago Ander Deuna. Bertan hezkuntzak eta naturak bat egiten dute eta natur-gunea abentura berrien kokaleku bilakatzen da. Urtaro ezberdinek paisaia eta material anitzak esploratzeko aukera ematen dute.

Ander Deuna
osatzen dugunak

Ander Deuna ikastolako komunitatea ikasleek, familiek eta langileek osatzen dugu. Gure ikastolaren hezkuntza proiektua eta funtzionamendua elkarlanean adosten dugu; guztion artean eta guztiontzat.

Zuzendaritza taldea

Arduradun nagusia zuzendaria izanik, ikastolaren hezkuntza-eginkizuna exekutatzeko eta garatzeko ardura duten guztiek osatzen dute maila hau. Berari dagokio ildo nagusiak garatzeko planak egitea, plan horiek betetzea eta kontrolatuz hobetzea.

Aimara Arostegi, Zuzendari Orokorra | zuzendaria@anderdeuna.eus

Ziortza Ruiz, Zuzendari Pedagogikoa | ziortza.ruiz@anderdeuna.eus

Ines Gomez, Haur Hezkuntzako Ikasketa Burua | ines.gomez@anderdeuna.eus

Tatxen Mugica, Lehen Hezkuntzako Ikasketa Burua | tatxen.mugica@anderdeuna.eus

Aiala Yubero, Bigarren Hezkuntzako Ikasketa Burua | aiala.yubero@anderdeuna.eus

*Ordezkoa Amaia Oleaga | amaia.oleaga@anderdeuna.eus

Zuriñe Bedialauneta, Administrazio Burua | sopela@anderdeuna.eus

Haur hezkuntza

HH1: Edurne Pardo eta Ainhoa Egozkue, Tutoreak  | edurne.pardo@anderdeuna.eus eta ainhoa.egozkue@anderdeuna.eus

 

HH2A: Ustaritz Llona, Tutorea | ustaritz.llona@anderdeuna.eus

HH2B: Garazi Molina, Tutorea | garazi.molina@anderdeuna.eus

HH2D: Begoña Etxebarria, Tutorea | begona.etxebarria@anderdeuna.eus

 

HH3A: Ainhoa Pujana, Tutorea | ainhoa.pujana@anderdeuna.eus

HH3B: Mariana Barrios, Tutorea | mariana.barrios@anderdeuna.eus

 

HH4A: Ines Gomez, Tutorea | ines.gomez@anderdeuna.eus

HH4B: Saioa Brea, Tutorea | saioa.brea@anderdeuna.eus

 

HH5A: Ane Markaida, Tutorea | ane.markaida@anderdeuna.eus

HH5B: Amaia Uriarte, Tutorea | amaia.uriarte@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Aitziber Barbarias, Hezitzailea (HPB) | aitziber.barbarias@anderdeuna.eus  

Jagoba Pereda, Ingelesa | jagoba.pereda@anderdeuna.eus

Marisol Zalloetxebarria, Ahozkotasuna | marisol.zallo@anderdeuna.eus

 

HH eguerdiko laguntzaileak:

HH1: Nagore Gallastegi 

HH2:  Onintze Gallastegi, Iratxe Olazar eta Oiane Gallastegi

HH3: Irene Basañez eta Edurne Vegas

Lehen hezkuntza

LH1A: Ane Soto, Tutorea | ane.soto@anderdeuna.eus

LH1B: Nagore Blanco, Tutorea | nagore.blanco@anderdeuna.eus

 

LH2A: Edoia Ugalde, Tutorea | edoia.ugalde@anderdeuna.eus

LH2B: Ariadna Gainza, Tutorea | ariadna.gainza@anderdeuna.eus

 

LH3A: Eneko Fernández, Tutorea | eneko.fernandez@anderdeuna.eus

* Ordezkoa: Naia Cisneros | naia.cisneros@anderdeuna.eus

LH3B: Urtzi Fernández, Tutorea | urtzi.fernandez@anderdeuna.eus

 

LH4A: Miren Aristegi, Tutorea | miren.aristegi@anderdeuna.eus

* Ordezkoa: Beñat Grisaleña | benat.grisalena@anderdeuna.eus

LH4B: Marilu Román, Tutorea | marilu.roman@anderdeuna.eus

 

LH5A: Imanol Agirre: Tutorea, Matematika | imanol.agirre@anderdeuna.eus

LH5B: Iratxe Pinedo, Tutorea, Gaztelania | iratxe.pinedo@anderdeuna.eus

* Ordezkoa: Mikene Ferreiro | mikene.ferreiro@anderdeuna.eus

 

LH6A: Ibai Baldelana: Tutorea | ibai.baldelana@anderdeuna.eus

* Ordezkoa: Jagoba Garrido | jagoba.garrido@anderdeuna.eus

LH6B: Marisol Atxurra: Tutorea, Musika | marisol.atxurra@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Jagoba Pereda: Ingelesa | jagoba.pereda@anderdeuna.eus

Marisol Zalloetxebarria: Erlijioa, Ahozkotasuna, HIPI | marisol.zallo@anderdeuna.eus

Markel Guarrotxena: Gorputz Hezkuntza | markel.guarrotxena@anderdeuna.eus

Tatxen Mugica:  Ingelesa | tatxen.mugica@anderdeuna.eus

Yaiza Novo:  Ingelesa | yaiza.novo@anderdeuna.eus

Derrigorrezko bigarren hezkuntza

DBH1A: Olatz Escudero: Tutorea, Ingelesa, Gaztelania, Komunitateari Proiektua | olatz.escudero@anderdeuna.eus

*Ordezkoa: Maialen Seisdedos | maialen.seisdedos@anderdeuna.eus

DBH1B: Arrate Ojinaga: Tutorea, Ingelesa, Gaztelania | arrate.ojinaga@anderdeuna.eus

 

DBH2A: Gorka Agirremota: Tutorea, Matematika | gorka.agirremota@anderdeuna.eus

DBH2B: Gorka Escudero: Tutorea, Frantsesa, Euskara | gorka.escudero@anderdeuna.eus

 

DBH3A: Lander Iturburu: Tutorea, Ongizate Fisiko eta Emozioanala, Gorputz Hezkuntza | lander.iturburu@anderdeuna.eus

DBH3B: Ane Irazoki: Tutorea, Euskara | ane.irazoki@anderdeuna.eus

 

DBH4A: Nerea Pujana: Tutorea, Biologia-Geologia, Fisika-Kimika | nerea.pujana@anderdeuna.eus

DBH4B: Ibon Zubiaur: Tutorea, Komunitateari Proiektua, Adierazpen Artistikoa, Ikus-entzunezko Hezkuntza | ibon.zubiaur@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Aiala Yubero: Euskara | aiala.yubero@anderdeuna.eus

Amaia Oleaga: Enpresa, Komunitateari Proiektua | amaia.oleaga@anderdeuna.eus

Ander Mateos: Garapen Pertsonalari eta Sozialari Aplikatutako Filosofia | ander.mateos@anderdeuna.eus

Bingen Carbó: Matematika, Fisika-Kimika | bingen.carbo@anderdeuna.eus

Enara Gomez: Ingelesa, Komunitateari Proiektua | enara.gomez@anderdeuna.eus 

Iker Bengoa: Ongizate Fisiko eta Emozionala, Gozputz Hezkuntza | iker.bengoa@anderdeuna.eus

Iraia Madariaga: Matematika | iraia.madariaga@anderdeuna.eus

Izaskun Ibañez: Historia, Geografia | izaskun.ibanez@anderdeuna.eus

Janire Muñoz: Matematika, Kultura Zientifikoa | janire.munoz@anderdeuna.eus

Laiene Casais: Fisika-Kimika | laiene.casais@anderdeuna.eus

Lorea Unibaso: Geografia | lorea.unibaso@anderdeuna.eus

Maialen Seisdedos: Ingelesa | maialen.seisdedos@anderdeuna.eus

Marisol Atxurra: Musika | marisol.atxurra@anderdeuna.eus

Olatz Bujanda: Gaztelania, Latina | olatz.bujanda@anderdeuna.eus

Olatz Sánchez: Gaztelania | olatz.sachez@anderdeuna.eus

Sabin Ibazeta: Teknologia, Komunitateari Proiektua | sabin.ibazeta@anderdeuna.eus

Ziortza Ruíz: Komunitateari Proiektua, Balio Etikoak | ziortza.ruiz@anderdeuna.eus

Batxilergoa

Batxilergoa 1A: Laiene Casais: Tutorea, Kimika, Biologia-Geologia, Biologia, Kultura Zientifikoa | laiene.casais@anderdeuna.eus

Batxilergoa 1B: Janire Muñoz: Tutorea, Matematika GZ | janire.munoz@anderdeuna.eus

 

Batxilergoa 2A: Olatz Bujanda: Tutorea, Gaztelania | olatz.bujanda@anderdeuna.eus

Batxilergoa 2B: Olatz Sánchez: Tutorea, Euskara | olatz.sanchez@anderdeuna.eus

 

IRAKASLEGOA:

Amaia Oleaga: Enpresa | amaia.oleaga@anderdeuna.eus

Ander Mateos: Filosofia, Psikologia, Gatazka | ander.mateos@anderdeuna.eus

Ane Irazoki: Euskara | ane.irazoki@anderdeuna.eus

Enara Gomez: Ingelesa | enara.gomez@anderdeuna.eus

Gorka Agirremota: Matematika ZZ | gorka.agirremota@anderdeuna.eus

Gorka Eskudero: Frantsesa | gorka.eskudero@anderdeuna.eus

Iraia Madariaga: Fisika, Fisika-Kimika, Matematika Z | iraia.madariaga@anderdeuna.eus

Lander Iturburu: Gorputz Hezkuntza | lander.iturburu@anderdeuna.eus

Lorea Unibaso: Historia, Geografia | lorea.unibaso@anderdeuna.eus

Sabin Ibazeta: Pintura | sabin.ibazeta@anderdeuna.eus

Orientazio departamentua

Ana Zabala: HH eta LHko Kontsultorea eta Pedagogia Terapeutikako irakaslea | ana.zabala@anderdeuna.eus

Mireia Cobo: HH eta LHko Pedagogia Terapeutikoko irakaslea | mireia.cobo@anderdeuna.eus

* Ordezkoa Naroa Esnal: naroa.esnal@anderdeuna.eus

Aiara Murga: LH eta BHko Pedagogia Terapeutikoko irakaslea | aiara.murga@anderdeuna.eus

Arantza Asporosa: DBH eta Batxilergoko Orientatzailea eta Pedagogia Terapeutikoko irakaslea | arantza.asporosa@anderdeuna.eus

Aitziber Barbarias: Hezitzailea (Hezkuntza Laguntza Espezialista) | aitziber.barbarias@anderdeuna.eus

Idoia Gomez: Hezitzailea (Hezkuntza Laguntza Espezialista) | idoia.gomez@anderdeuna.eus

Administrazioa eta zerbitzuak

Zuriñe Bedialauneta, Administrari burua | sopela@ikastola.eus

Araitz Urizarbarrena, Administraria | araitz.urizarbarrena@anderdeuna.eus

Karmen Galdeano, Idazkaria | info@anderdeuna.eus

Josu Barbarias, Mantenuko teknikaria | mantenu@anderdeuna.eus

Udalaitz Romo, IKT teknikaria | udalaitz.romo@anderdeuna.eus

Zugatz Llona, Eskola kanpoko ekintzen arduraduna | zugatz.llona@anderdeuna.eus

Iban Rasines, Sukaldari burua

Sukaldariak: Iker Gaztelurrutia, Marisa Barruetabeña eta Ana Salgado.

Jantokiko begiraleak: Marije Butron, Idoia Castañeda, Altsu Gallastegi, Mabi Gorostola, Zaloa Lekanda, Olatz Mendieta eta Ines Montera.

Eguerdiko zaintza: Jon Aldatz eta Idoia Ordozgoiti.

Autobuseko begiraleak: Jon Aldatz, Iurgi Bilbao, Idoia Ordozgoiri eta Izaskun Perez.

Batzar orokorra

Batzar Orokorra ikastolaren gobernu-organo gorena da eta Kooperatibaren zuzeneko bazkide onuradunek eta lan-bazkideek hartzen dute parte.

Bazkide guztiek hitz eta boto-eskubidea dute eta bertan hartutako erabakiek, beraiei dagozkien ondorioak sortuko dituzte, hartuak izan diren momentutik bertatik.

Organo honen konpetentziak arlo pedagogikoa eta ekonomiko-administratiboa hartzen ditu beren baitan, arlo horiei buruzko norabide nagusiak ematea eta memoriaren bitartez azalduko diren emaitzen onarpena dagozkiolarik.

Artezkaritza Kontseilua

Artezkaritza Kontseilua Batzar Orokorra funtzionamenduko Organoetara hurbiltzen duen Organo ordezkatzaile eta funtzionala da. Bere helburu nagusia Hezkuntza Komunitatearen kide guztien atxikipena eta egiazko partaidetza lortzea da, elkarbizitza eta elkarlan egokia eta ikastolaren egonkortasuna eraginez.

Berari dagokio ikastolaren norabide eta eginbide orokorrak erabakitzea, Batzar Orokorrak finkatu dituen printzipio orokorrak jarraituz eta ahalmena du Legeek, Estatutuek eta Araudiek esleitzen dizkioten ekintzak betetzeko.

Kideak

Naiara Ayo, Lehendakaria

Amaia Aloria, Lehendakari Ordea

Izaskun Ibañez, Idazkaria

Josu Barbarias, Diruzaina

Kontseilukideak: Aiara Murga, Danel Rementeria, Gaizka Benguria, Garbiñe Saez, Itziar Mardaras, Jagoba Pereda, Janire Muñoz eta Leire Fresnedo.

Gestio Batzordea

Gestio Batzordeari dagokio ikastolaren arlo pedagogikoaren inguruko erabakiak hartu eta honen jarraipena egitea. Guraso bazkidez, ikastolako langilez eta ikaslez osatuta dago. Batzar Oorkorrean parte hartzen du.

Kideak

Aiala Yubero, Alaitz Urbizu, Aitziber Etxegarai, Endika Zinkunegi, Eritz De la Torre,  Idoia Mentxaka, Imanol Beristain, Nagore Blanco, Nerea Bustinza, Lucy Santamaria,  Ines Gomez, Iratxe Pinedo, Ziortza Ruiz eta Zaloa Lekanda.

Zaintza Batzordea

Zaintza Batzordearen lana Artezkaritzaren lanaren gaineko jarraipena egitea da. Honekin batera, Ikastolako kontuak ikuskatu eta kudeaketa gardenaren gaineko jarraipena egiteko ardura dauka. Guraso bazkidez eta ikastolako langilez osatua dago.

Kideak
Alberto Hernandez, Araitz Urizarbarrena, Jose Angel Mugica eta Olatz Mendieta.

Klaustroa

Ikastolan ikasleen hezkuntzan inplikatuak diren irakasle guztiak ordezkaritza bakarrean biltzen duen organo kolegiatua da.

Jarri
gurekin
harremanetan

    Close Menu

    Gatzarriñe 47, 48600 Sopela (Bizkaia)

    Telefonoa
    +34 946 760 266

    Helbide elektronikoa
    info@anderdeuna.eus